Rady a tipy

Narcis je jedným z najmenej náročných rastlín a preto je ideálnym aj pre začínajúcich a menej trpezlivých záhradkárov a taktiež sa výborne hodí pre vzbudenie záujmu o záhradkárčenie a prírodu u malých detí.

Narcis je najznámejším zástupcom skupiny cibuľových rastlín. Tieto rastliny skladujú zásobné látky potrebné pre rast a kvitnutie vo svojich zdužnatených podzemných orgánoch, teda v cibuliach. Vďake tejto zásobe je ich vývin rýchly. Na jar sa prebúdzajú a rozkvitnú, do leta si vytvoria základy kvetov a odpočívajú. Na jeseň sa začínajú vťahovať hlbšie do pôdy, aby prečkali zimu a opäť nás privítali svojimi nádhernými kvetmi.

Cibule je možné vysádzať na voľné plochy, do záhrady, alebo ak nemáme záhradu ale iba balkón, tak pokojne aj do črepníka. Hoci táto posledná možnosť prináša väčšie nároky na prezimovanie a vyžaduje väčšiu starostlivosť zo strany pestovateľa. Postup výsadby je veľmi jednoduchý, v podstate stačí vykopať jamu a položiť do nej cibule.

 

ČO JE KĽÚČOM K ÚSPECHU?
•    Kvalitné cibule - nikdy nekupujte a nevysadzujte zmäknuté, na pocit mäkké cibule
•    Vhodná pôda – kvalitná a priepustná pre vzduch aj vodu
•    Vhodné stanovište – slnečné miesto alebo aspoň s poldenným slnečným svitom

 

Najčastejšie otázky:

 

Aká je kvalitná cibuľa?

Taká, ktorá má veľkosť zodpovedajúcu danej odrode, zdravá, bez mechanického poškodenia a pokrytá hnedými šupkami.



 

Kedy sa majú vysádzať cibule?

Cibule narcisu by sa mali vysádzať v štádiu vegetačného pokoja, teda od septembra až do polovice októbra, kedy sa už dávno vytvorili základy kvetov. Ak začiatok jesene je príliš teplý, je lepšie trochu si počkať, pretože pri vyšších teplotách sa zvyšuje riziko napadania cibúľ plesňami. Naopak príliš neskoro vysadené cibule už nestihnú správne zakoreniť. Na jeseň vysadené cibule do zimy musia zakoreniť, pomocou zaťahovacích koreňov sa dostať do správnej polohy a hĺbky tak, aby boli dostatočne chránené pred zimnými mrazmi.

 

 

Do akej pôdy a akým spôsobom sa majú cibule sadiť?

Výsadba spravidla nevyžaduje špeciálnu prípravu. Pôda by nemala byť hnojená čerstvým organickým hnojom. Keď vieme kam chceme cibule narcisov vysadiť, môžeme sa ihneď pustiť do práce.

  • Vykopeme jamu
  • Pôdu jamy dôkladne prekypríme pomocou rýľa. Pokiaľ je pôda ťažká a veľmi hlinitá, môžeme na zlepšenie jej štruktúry použiť riečny piesok. Nasypeme piesok na dno jamy. Piesok nielen zľahčuje pôdu, ale aj zlepšuje jej priepustnosť pre vodu a vzduch a pomáha pri zabraňovaní hniloby cibúľ.
  • Vložíme cibule do jamy tak, aby na pôde sedeli spodnou širšou časťou. Na tejto časti sa neskoršie vytvoria korene. Jamu zasypeme.
  • Po výsadbe sa odporúča cibule poliať. Podporíme tým rýchlejšie zakorenenie.

 


Ako hlboko a na akú vzdialenosť sa majú cibule sadiť?

Hĺbka výsadby vždy závisí od veľkosti cibule. Môžeme nasledovať zlaté pravidlo, podľa ktorého hĺbka by mala byť dvoj až trojnásobkom výšky cibule. Ak vysádzame narcisy do radu, tak sa odporúča vzdialenosť 10 cm. Ak uprednostňujeme sadenie do skupín, tak vzájomná vzdialenosť cibúľ môže byť menšia, avšak je dobré vyhnúť sa príliš tesnému sadeniu.

 


Ako často treba narcisy polievať?

Narcisy je potrebné poliať po výsadbe, čím podporíme ich zakorenenie. Ak je jeseň suchá, polievanie môžeme po týždni zopakovať. Každopádne počas vegetácie by sme sa mali vyhýbať príliš častému polievaniu (nikdy nepolievame denne ako zeleninu). Je lepšie polievať výdatnejšie a nie príliš často. Ak je koniec jari suchý, mali by sme polievať aj po odkvitnutí, pretože cibule stále rastú a vyvíjajú sa v nich kvetné základy. Väčšiu pozornosť treba venovať narcisom vysadeným do črepníkov, pretože v nich pôda rýchlejšie vysychá. Ak nemrzne, je potrebné črepníky mierne polievať aj v zime.

 

Potrebujú narcisy prihnojenie?

V období rastu na jar ich môžeme trochu prihnojiť viaczložkovým hnojivom, čo ešte môžeme zopakovať aj po odkvitnutí, kedy cibule stále rastú. Pamätajme si ale, že prehnojením môžeme rastliny spáliť.

 

 

Akú ochranu potrebujú narcisy v zime?

Záleží to na klimatických podmienkach stanovišťa a odrode. Prešľachtené odrody sú spravidla citlivejšie na mráz. V nižších nadmorských výškach, ak cibule neboli vysadené neskoro, nie je potrebná žiadna ochrana. Vo vyšších polohách sa ale už ochrana odporúča. Narcisy síce pochádzajú z horských oblastí a majú zaťahovacie korene, vďaka ktorým sa cibule pred zimou sťahujú hlbšie do zeme, ale vo svojich prirodzených podmienkach sú chránené mohutnou snehovou prikrývkou. Na prikrytie môžeme použiť slamu, čečinu, rašelinu a drvenú kôru. Prikrývku nastielame až po prvých mrazoch a odstraňujeme ju zavčas na jar, aby sa pučiace listy nevybielili. Väčšiu pozornosť treba venovať narcisom vysadeným do črepníkov, pretože v nich pôda rýchlejšie premrzne. Najlepším riešením je vložiť črepníky do väčšej škatule a zasypať slamou či suchým lístím.

 


Koľko rokov môžeme narcisy nechať na jednom mieste?

Cibule narcisov je potrebné presádzať raz za 4 až 5 rokov. Iná je však situácia v prípade narcisov pestovaných v črepníkoch na balkóne. Cibule vybrané po uschnutí listov síce môžeme opäť vysadiť na jeseň do črepníka, ale kvety budú menšie. Lepšie je ich vysadiť a pár rokov pestovať vo voľnej pôde, aby tam nabrali silu.

 

 

Aké majú choroby a škodcov?

Síce narcis z hľadiska ochrany nie je náročná rastlina, zopár chorôb a nepriateľov predsa len má:
•    Hniloby
•    Cibuľové muchy
•    Vírusy
•    Háďatká
•    Slimáky
•    Srnky, jelene, hlodavce

 

Čo je potrebné urobiť po odkvitnutí?

Po odkvitnutí je najlepšie zvädnuté kvety celé odrezať. Pokiaľ to neurobíme, rastlina bude živiny smerovať do vyvíjajúcich sa semien, čo samozrejme ide na úkor cibúľ a v nich sa vytvárajúcich kvetných základov pre ďalší rok. S listami je to ale naopak. Pretože sú to miesta fotosyntézy a tvorby zásobných látok, sú nevyhnutné pre rast cibule a vývin kvetných základov. Najlepšie je listy preto nechať zožltnúť, zvädnúť a uschnúť v prirodzenom prostredí.
Ak chceme, aby cibule narástli do dostatočnej veľkosti, zalievame aj po odkvitnutí. Prestať by sme mali pri nástupe horúcejších dní na začiatku leta, kedy sa ich rast zastavuje.


Cibule narcisov je potrebné presádzať raz za 4 až 5 rokov. Pokiaľ sme sa rozhodli cibule premiestiť či rozsadiť, najvhodnejší čas na ich vybratie je keď listy sú zvädnuté a začínajú schnúť. Je to čas, kedy cibule už nabrali všetky sily na ďalší rok. Cibule očistíme od hliny, zaschnuté korene nasilu neodstraňujeme, aby nevznikli otvorené rany, a tým vstupné brány pre choroby. Nikdy nenechávame cibule na slnku. Cibule skladujeme do výsadby, teda do jesene vo vzdušných obaloch na chladnom, suchom, dobre vetranom a tienistom mieste.

Z dôvodu bezpečnosti (cibule narcisu sú jedovaté) a pre poriadok vždy označte čo obsahujú obaly (odroda atď.).



Kedy je možné vybrať cibule zo zeme?

Najvhodnejší čas na ich vybratie je keď listy sú zvädnuté a začínajú schnúť. Je to čas, kedy cibule už nabrali všetky sily na ďalší rok.

 



Ako skladovať cibule po vybraní zo zeme?

Nikdy nenechávame cibule na slnku. Skladujeme ich do výsadby, teda do jesene vo vzdušných obaloch na chladnom, suchom, dobre vetranom a tienistom mieste. Z dôvodu bezpečnosti (cibule narcisu sú jedovaté) a pre poriadok vždy označte čo obsahujú obaly (odroda atď.).

 

 

Ako narcisy sadiť do črepníka?

Narcisy môžeme vysádzať aj do črepníka. Postup sadby je prakticky rovnaký ako v prípade sadby na voľnej ploche. Čomu však je potrebné venovať väčšiu pozornosť, je výber črepníka vhodnej hĺbky, ochrana črepníkov a cibúľ pred mrazom a väčšie nároky na vlahu.

Po úspešnom prezimovaní je vhodné premiestiť črepníky na slnkom osvetlený parapet či balkón, aby sa po teplučkom vábení čoskoro ukázali prvé výhonky.

Po odkvitnutí, presnejšie po uschnutí listov je potrebné cibule vybrať a do jesennej výsadby skladovať vo vzdušných obaloch na chladnom, suchom, dobre vetranom a tienistom mieste. V septembri je najlepšie cibule vysadiť do voľnej pôdy, aby sa mohli čo najrýchlejšie zregenerovať. Po 3-4 rokoch budú opäť pripravené na pestovanie v črepníku a opäť nás prekvapia bohatým kvitnutím.

Teoreticky je síce tiež možné cibule na jeseň opäť vysadiť do črepníka, ale kvety už budú menšie. Ak nemáme možnosť pestovať rastliny zopár rokov vo voľnej pôde, istejšie je si kúpiť každý rok nové cibule.