Keukenhof

Krátka história Keukenhofu

 

Dnešné územie Keukenhofu v 15. storočí bolo rozsiahlym loveckým územím, respektíve jeho časť aj kuchynskou záhradkou, veď liečivé rastliny a bylinky používané v kuchyni kaštieľa boli pestované práve tu. Odtiaľ je aj meno Keukenhof.

 

Dnešný park obklopený krásnymi kríkmi a dunami bol súčasťou obrovského statku Slot Teylingen. Po smrti grófky Jacoby van Beiren sa celý statok stal majetkom bohatých obchodníckych rodín. Vytvorenie parku okolo kaštieľa je spojené barónskym manželským párom Pallandtovcov, ktorí pozvali záhradných architektov z Anglicka, aby vytvorili park s čo najväčšou odbornosťou. Tento prírodný park v anglickom štýle tvorí základ dnešného Keukenhofu.


V súčasnosti je park majetkom nadácie. Prvá výstava kvetín pod holým nebom bola zorganizovaná v roku 1949 na podnet starostu mestečka Lisse a popredných pestovateľov a vývozcov cibuľovitých. Úspech výstavy potvrdzuje aj skutočnosť, že dnes je z nej každoročne sa opakujúca významná udalosť, ktorá láka návštevníkov a záujemcov z najrôznejších kútov sveta.