Svet narcisov

Narcisy patria do čeľade amarylkovitých (Amaryllidaceae). Mnohých zástupcov z tejto čeľade je možné považovať za pôvodné druhy v južnej a juhozápadnej Európe, severnej Afrike a na Blízkom východe. Na Slovensku nie je pôvodný žiadny druh narcisu, občas ale v prírode môžeme vidieť zo záhrad splanené rastliny.
Vo svete je známych 27 až 60 druhov (podľa toho, ktorý botanický systém považuje koľko druhov za samostatných), z ktorých záhradnícky sú využívané len niektoré.

Počet vyšľachtených odrôd evidovaných Kráľovskou záhradníckou spoločnosťou v Anglicku presahuje 10 000. Pri takomto množstve je nevyhnutné používať aj prehľadný a spoľahlivo fungujúci evidenčný systém. Pri listovaní v odborných časopisoch a katalógoch si môžeme všimnúť, že pri fotkách a názvoch narcisov sú uvedené kódy poskladané z čísiel a písmen.

Tento číselný a písmenový kód bol vypracovaný Američanom Tomom Throckmortonom a od roku 1975 ho začala používať aj Kráľovská záhradnícka spoločnosť v Anglicku. V súčasnosti sa tento systém používa na popis a identifikáciu odrôd narcisov na celom svete.
 


Vysvetlivky ku kódovému popisu odrôd


Číslo udáva skupinu, kam daná odroda patrí (celkom 13 skupín). Potom nasleduje písmenový kód, ktorý popisuje farbu okvetných lístkov smerom od okraja k báze (môžu byť až 3 písmená). Za pomlčkou je ďalší písmenový kód popisujúci farbu pakorunky (či trúbky) smerom od hrdla k okraju (môžu byť opäť až 3 písmená). Systém využíva 6 písmen, ktoré sú skratkou anglických názvov farieb:

 


W – white, whitish – biela, belavá

G – green – zelená

Y – yellow – žltá

P – pink – ružová

O – orange – oranžová

R – red – červená


Napríklad keď vidíme popis 3W – GYR, tak o tomto narcise môžeme povedať, že patrí do 3. skupiny (malokorunné narcisy), okvetné lístky sú biele, pakorunka má zelené hrdlo, žltú strednú časť a červený okraj.
 

Skupiny narcisov

Narcisy sú podľa medzinárodného systému členené do 13 skupín.

 


Keukenhof 2018!

 

Čo si máme predstaviť, keď počujeme slovo Keukenhof? Je to kvitnúci, tulipánmi, hyacintmi, narcismi a inými jarnými cibuľovitými kvetmi plný historický park v Holandsku neďaleko mestečka Lisse.

Prekrásne prostredie tohto parku môže byť ideálnym miestom na príjemnú víkendovú relaxáciu, či zrodenie nových nápadov a myšlienok. Práve tu po dlhej zime môžeme načerpať novú silu na ďalšiu intelektuálnu a fyzickú prácu.

Park s rozlohu 32 hektárov15-timi kilometrami cestičiek dokáže ponúknuť prekvapenie a možnosti na zábavu takmer pre všetky vekové kategórie. Fotografovanie, prechádzka na čerstvom vzduchu či príjemné posedenie s priateľmi pri káve, alebo kochanie sa kvitnúcimi narcisovými a tulipánovými poľami musí byť naozaj nádherné. Nenechajte teda doma svoju kameru či fotoaparát, veď zážitky ponúkané týmto parkom skutočne stoja za zvečnenie.

Záujemcovia sa môžu zúčastniť aj organizovaných túr so sprievodom v holandskom, anglickom, španielskom, francúzskom, nemeckom švédskom, ruskom, japonskom a čínskom jazyku.


 

 

Otváracie časy v Keukenhofu

 

 

 

 Vitajte jar v Keukenhofe!

Téma roka 2018 - Romantika - romantické kvety

Otvorené aj v nedeľu a počas sviatkov

od 22. marca do 13. mája 2018.

Denne: 8.00 - 19.30 hod. (pokladňa zatvára o 18.00 hod.)

NARCISOVÉ show: od 19. do 23. apríla 2018.

 

 

 

Keukenhof v číslach 

 

  • Jedna z najobľúbenejších atrakcií Holandska, ktorú počas uplynulých 60 rokov navštívilo viac ako 50 miliónov záujemcov.
  • Na 32 hektároch kvitne viac ako 100 odrôd tulipánov, dokopy takmer 4,5 milióna jedincov
  • V parku je 15 kilometrov chodníkov
  • Cibuľovité kvety dodáva 91 spoločností s kráľovským certifikátom kvality.
  • Takmer 7 miliónov cibúľ sa vysádza ručne
  • V parku rastie viac ako 2,500 stromov patriacich do 87 druhov